Coşkan Dental
Ürünler / Universal

Universal

Kullanım Alanı:
Rahatlıkla porselen yığımı yapılabilen metal destekli ve metal desteksiz porselen kron köprü çalışmalarında kullanılabilen bir porselen modelasyon likididir. Diğerlerine göre daha ekonomik bir üründür. Her mevsime hitap edebilme özelliği ile geniş bir kullanım avantajı sağlar.

Özellikleri:
• Porselen tozuna kolayca form verilmesine yardımcı olur, metal destekli kronlarda kullanılan tozlarda akma ve form kaybı yaşanmadan zevkli bir çalışma imkanı sağlar.
• Porselen tozuna pasta özelliği kazandırarak rahat şekillendirme imkânı sağlar.
• Porselen karışımının uzun süre istenilen kıvamda kalmasını sağlar.
• Pişimden sonra aşırı küçülme, çatlama, yapı değişimi gibi olumsuz etkiler görülmez.
• Her marka porselen tozuyla uyumludur.

Ambalaj Şekli : 250 ml. - 1000 ml. plastik ambalajlarda

.DOC İNDİR PDF İNDİR


UNIVERSAL PORSELEN MODELASYON LİKİDİ
KULLANIM ŞEKLİ ve TAVSİYELER
Çalışma camınızın üzerine ihtiyaç duyulduğu kadar porselen tozu koyunuz. Turkaform Brush Likidi tozunuzun üzerine damlatınız. Arzu ettiğiniz çalışma kıvamına gelinceye kadar iyice karıştırınız. Mümkünse karıştırma işlemini bir cam spatül ile yapınız. Çalışma esnasında kullandığınız fırça yıkama suyunu her çalışmada yenileyiniz, mümkünse saf su kullanınız. Fırçanızın fazla suyunu almak için kullanılan süngeri yıkayarak temizleyiniz. Çalışma esnasında ve sonrasında bir kağıt havlu vb. fazla sıvıyı iyice emdiriniz. Tanecikler arasındaki doğal dizilimi ve buharlaşma aralıklarını kapatacağı için asla vibrasyon yapmayınız. İşiniz bittikten sonra yeterli zaman varsa büyük köprülerde 1-2 dk kağıt havlu vb. üzerinde bekletiniz. Fırınınızın kalibrasyon ayarlarından emin olunuz. Oda sıcaklığında (0-29C°) saklayınız. Kesinlikle buzdolabına koymayınız. En mükemmel sonucu alabilmek için tavsiye edilen programa uyunuz.

Başlangıç Isısı : 500 C°
Ön kurutma Süresi : 3 - 6 dk
Vakum Başlangıcı : 500C°
Vakum Bitişi : Max ısıya eşdeğer

Yukarıda verilen değerler Turkaform Brush Likidinin özelliğine göre verilmiş ve kesinlikle uyulması gerekli verilerdir. Özellikle başlangıç ısısı ve ön kurutma değerlerine kesinlikle uyunuz. Toz üreticisi olan her firma bu değerleri kendi likidinin özelliğine göre verdiği için bu tablo farklı olabilir. Bunun dışında kalan dakikada ısı artışı, maksimum ısı ve yüksek ısıda bekleme gibi kriterler tozunuzun pişim değerleridir, bu yüzden üretici firmanın verdiği bu değerlere kesinlikle uymak gerekir.

OLUMSUZ SONUÇLAR VE OLASI SEBEPLERİ
Tüber araları veya diş aralarında yarılma :
Başlangıç ısısı yüksek (ısı şoku), ön kurutma süresi yetersiz ve aşırı vibrasyon,fırın adımları yetersiz (4-5 adım olmalı)
Renklerde değişim : Yukarıda verilen tablo değerlerine uyulmaması
Renklerde değişim : Bebe yağı kullanımı, geç başlayan yada yetersiz vakum gücü veya vakum kaçağı.
Verilen formun bozulması : Başka bir likitle karıştırılma veya başka likitle çalışılmış yarı ıslak tozlarla karıştırılma, dışarıdan yapılan yabancı madde ilavesi.
Kıvam kaybı veya kuruma : Fan, çalışma ortamına doğru sıcak veya soğuk üfleyen klima veya aşırı sıcak nemsiz ortam.
Yüksek oranda çekme : Vibrasyon, yarım bırakılıp kuruyan ve sonradan tamamlanan porselen yığımı. Program değerlerine uyulmama.