Coşkan Dental
Ürünler / EXOP

EXOP - Ekstra Kremsi Opaker Likidi

Kullanım Alanı:
Porselen kron köprü çalışmalarında opeker tozunun special çalışma likididir. Opaker tozlarını mükemmel bir krem opaker formuna getirerek uygulama kolaylığı, homojen katman oluşturma ve hızlı uygulama özelliği ile öne çıkmaktadır.

Özellikleri:
• Formülasyonundaki bağlayıcı medyumlar sayesinde uygulama esnasında süreklilik sağlayarak yer yer açılmalar ve kopukluklar meydana getirmeden homojen bir şekilde opaker katmanı oluşturulmasını sağlar.
• Vibrasyon altında bile akmama özelliği opakerin kole kısmına akmamasını ve aynı zamanda kronların köşe hatlarının açılmamasını sağlar.
• Sinterleme sonrası opaker renklerine olumsuz etki yaratmaz.
• Sinterleme sonrası mükemmel bir kadifemsi opaker yüzeyi oluşumunu sağlar.
• Her marka porselen opakeriyle uyumludur.
• Küçük kavanozlarda toz – likit karışımı hazır preparat şeklinde oluşturularak pratik kullanım kolaylığı sunar.
• Karışım kıvamını uzun süre koruyarak, kısa zamanda viscosite değişikliği yaratmaz.
• Belli bir yoğunlukta olduğundan dolayı en iyi sonucu almak için verilen programa mutlaka uyulmalıdır.

.DOC İNDİR PDF İNDİR


EXOP EXTRA KREMSİ OPAKER LİKİDİ
KULLANIM ŞEKLİ ve TAVSİYELER
Bir cam üzerinde veya porselen godesinde toz likit karışımınızı oluşturunuz. Sürülebilir en koyu kıvamı elde etmeye çalışınız. Karışımı oluşturduktan sonra bir spatül yardımıyla karışımın ortasına bir çizgi çiziniz. Eğer çizgi birleşmiyorsa uygun kıvamı yakalamışsınız demektir. Arzu edilirse küçük kavanozlara veya çoklu godeye renklerine göre karışımlarınızı oluşturup hazır preparatlar şeklinde ihtiyaca göre kullanmak üzere bekletebilirsiniz. Uygulama sonrası mutlaka verilen fırınlama programına uyunuz.

Başlangıç Isısı : 450 C°
Ön kurutma Süresi : 4 dk
Vakum Başlangıcı : 450C°
Vakum Bitişi : Max ısıya eşdeğer

Yukarıda verilen değerler EXOP Opaker Likidinin özelliğine göre verilmiş ve kesinlikle uyulması gerekli verilerdir. Özellikle başlangıç ısısı ve ön kurutma değerlerine kesinlikle uyunuz. Toz üreticisi olan her firma bu değerleri kendi likidinin özelliğine göre verdiği için bu tablo farklı olabilir. Bunun dışında kalan dakikada ısı artışı, maksimum ısı ve yüksek ısıda bekleme gibi kriterler tozunuzun pişim değerleridir, bu yüzden üretici firmanın verdiği bu değerlere kesinlikle uymak gerekir.

OLUMSUZ SONUÇLAR VE OLASI SEBEPLERİ
Gövde üstleri ve diş aralarında kabarcık oluşumu :
Başlangıç ısısı yüksek (ısı şoku), ön kurutma süresi yetersiz veya fırın adımları yetersiz (4-5 adım olmalı)
Opaker tabakasında kabuk atma : Çok yüksek başlangıç ısısı, kısa ön kurutma süresi veya yetersiz fırın adımları (4-5 adım olmalı)
Opaker tabakasında kabuk atma : Kullanılan bonding’in kalitesiz olması, yetersiz sinterlenmesi ve metal ile genleşme uyumsuzluğu.
Kıvam kaybı veya kuruma : Fan, çalışma ortamına doğru sıcak veya soğuk üfleyen klima veya aşırı sıcak nemsiz ortam.
Bu ürün özel nitelikte bir ürün olup Türkiye pazarında oldukça büyük bir kullanım hacmine sahiptir. Bu yüzden teknik tavsiyelere uyulması durumunda çok iyi sonuçlar alınacağı kesinleşmiştir.