Coşkan Dental
Ürünler / Pınk-Op

Pınk-Op
Kullanım Alanı:
a) Parsiyel protezlerin iskelet bölümünün kafes kısımlarında.
b) Anker üzerindeki kronların retansiyon bölgelerinde, metal yansımasını engellemek ve daha naturel bir görünüm kazandırmak amacıyla üretilmiş self-curing sistemli, kuvvetli maskeleyici malzemedir.

Özellikleri:
• Parsiyel protezlerde pembe akrilikle mükemmel uyumu sayesinde son derece estetik bir görünüm kazandırır. Protezlerin kafes bölgesindeki metal yansımasını tamamen ortadan kaldırarak bir bütünlük sağlar. Anker üstü faset kronlarda metal ile akrilik arasında iyi bir bağlayıcılık yaparak stabil bir kron yapısı meydana getirir.
Set içerisinde; toz şeklinde pembe toz iskelet opakeri + opaker aktivatörü, anker üzeri kronlar için , ayrı ayrı A1, A2, A3 renginde toz opaker ve likit aktivatör malzemesi bulunmaktadır.

• Toz opaker malzemesi aktivatör ile uygun oranlarda karıştırıldıktan sonra polimerleşme reaksiyonu başlar. Polimerleşme sonucunda son derece stabil, yüzeye iyi bağlanmış, oldukça sert bir yapı meydana gelir. Bu özellik sayesinde olgunlaşmış opaker tabakası metale çok iyi bağlanarak, muflada basınç altında kopmaz,akriliğe karışmaz ve likitten etkilenip çözünmez. Detaylar için teknik özelliklere bakınız.
Ambalaj Şekli :
İskelet opakeri için;
* 20 ml toz pembe opak + 20 ml aktivatör
* Anker üstü faset kronlar için;
* A1-A2-A3 renklerinde toz + 20 ml aktivatör
* İsteğe bağlı olarak tek renk toz veya aktivatör alınabilir.

.DOC İNDİR PDF İNDİR


Kullanım Şekli:
1. Uygulanacak bölgeyi kumlayınız.
2. Bir gode içerisine kullanılacak miktar kadar toz opaker malzemesini aktarınız.
3. Yaklaşık 1/4’ü kadar aktivatör ilave edip, karıştırınız. (Bu işlemden sonra çalışma süresi yaklaşık 15 dakikadır.)
4. Bir fırça yardımı ile istenilen bölgeye uygulayınız.
5. İşleminiz bittikten sonra kullandığınız gode ve fırçayı sıcak likit ile hızlı bir şekilde temizleyiniz.
6. Yaklaşık 15 dakika sonra sıradaki işleme geçiniz.

PEMBE OPAKER UYGULAMASI

Kole yöntemi (akıtma akriliği) ile yapılan uygulamalarda yukarıdaki uygulama yöntemi geçerlidir.
Pres mufla sistemi uygulamasında ise yukarıdaki işlemler yapılıp polimerleşme gerçekleştikten sonra basınçlı fırına az miktar (rezistansları kapatacak seviyede) su konulur. Sonrasında bir ızgara ya da yükselti kullanılarak opakerin suya temas etmeden buharda pişmesi sağlanmalıdır. Bu şartlar altına 100 C derecede 6 atm basınçta 10 dk bekletilerek nihai sertlik sağlanmış olur. Bu işlem pembe opakerin stabil hale gelerek pres esnasında muflada pembe opakerin metalden koparak akriliğe karışmasını engeller.